شمیم عشق - در باب دستور جلسه هفتگی: در استحکام پایه های مالی و علمی کنگره من چه کرده ام؟

وب لژیون همسفر سارا نجاران

وب لژیون همسفر سارا نجاران

شمیم عشق - در باب دستور جلسه هفتگی: در استحکام پایه های مالی و علمی کنگره من چه کرده ام؟ وب لژیون همسفر سارا نجاران

به نام قدرت مطلق الله

در باب دستور جلسه هفتگی: در استحکام پایه‌های مالی و علمی کنگره من چه کرده‌ام؟

به قلم کمک راهنما؛ همسفر سارا


اکنون من هم با تمام وجود و هر آنچه در توان دارم سعی می‌کنم در استحکام پایه‌های علمی و مالی کنگره کوشا باشم زیرا می‌دانم که سلامتی خودم، مسافرم و فرزندم و حال خوشمان را از گذشت ها و بخشش دیگر اعضای کنگره داریم...حکایت ما حکایت قطره و اقیانوس است. هرکدام از ما باید به‌نوعی قدردان سرچشمه جوشان این اقیانوس باشیم تا بتوانیم ماندگار بمانیم. کنگره اقیانوس بیکرانی است که تک‌تک اعضای آن قطره به‌حساب می‌آیند پس کنگره مال همه ماست و در سازندگی و محافظت از آن‌همه ما نقش داریم.

در دنیایی که در تمام سطوح جهانی اعتقاددارند که اعتیاد ترک دارد ولی درمان ندارد و شخص مسئله‌اش با اعتیاد برای همیشه حل نمی‌شود. بزرگ‌مرد فرهیخته‌ای با تفکر و اندیشه ژرف خود قبل از شروع کار کنگره 60 در کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر توضیح دادند که اعتیاد کاملاً قابل‌درمان است. ایشان (بنیان کنگره 60 جناب مهندس دژاکام) در سال 1378 مقاله‌ای تحت عنوان صورت‌مسئله اعتیاد در اولین کنگره سراسری پزشکی سیستان و بلوچستان ارائه دادند و پذیرفته شد. الآن نزدیک به بیست سال از شروع کار کنگره 60 می‌گذرد. کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر زمانی نوشته شد که هنوز کنگره 60 به وجود نیامده بود. این کتاب تمام مسائلی که باید کنگره اجرا نماید را پیش‌بینی کرده است، این‌که چه‌کار کند و چه‌کار نکند پس ازنظر علمی این پایه‌ها بسیار مستحکم شد.

تنها اندیشه اشتباهی که از تفکر دیگران نشأت گرفته بود جدایی کنگره از پزشکان بود که بعد از گذشت چند سال آقای مهندس به این اندیشه رسیدند که اگر بخواهند پایه‌های علمی را مستحکم کنند شدیداً به پزشکان، اساتید دانشگاه و علم آن‌ها نیاز دارند. گفتند درست است ما چندین سال تجربه در اعتیاد داریم ولی منکر علم نمی‌توانیم بشویم. از آن به بعد با سیستم پزشکی و علمی دست در دست و با همدیگر هماهنگ شدند و با این کار موفقیت‌های بسیاری به دست آوردند. راه و پای دانشگاه‌ها به کنگره باز شد، دانشجوها برای تحقیق به کنگره آمدند، اساتید دانشگاه برای سخنرانی آمدند و روش درمان DST  را دیدند. اطلاعات کنگره را دیدند و در کارشان دخالت دادند تا جایی که از جناب مهندس خواستند به خاطر تجربه زیادی که از تریاک دارند روی شربت تریاک کار کنند و این در پرتو دوستی و ارتباطاتی بود که هنوز هم این رابطه پابرجا است و لژیون پزشکان برقرار است و راجع به شناخت کنگره 60، وادی‌ها و مسائل فنی بحث و تبادل‌نظر می‌کنند.

از همین‌جا مقاله‌نویسی و ارتباط با کشورهای پیشرفته، اروپایی، آمریکایی در سایت‌های بزرگ به زبان انگلیسی پیشرفت کرد و برای این‌که به‌طرف علمی کشیده شویم اسم شعبه مرکزی آکادمی است تا بدانیم که ما باید یک روز آکادمی بزرگی را به کمک همه اعضاء خودمان و پزشکان و متخصصین و دانشگاهی‌ها به وجود آوریم و حتماً یک روزی این کار را خواهیم کرد. سایت کنگره سایت مرجع است هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فارسی است. مرتب مقاله‌ها و صحبت‌ها در آن هست. در پرتو همین مسائل علمی و پایه‌های علمی ورزش، لژیون ویلیام وایت، هنر، تولید ماده شفابخش DSAP و خیلی مسائل دیگر هم وارد کنگره 60 شد.

در کنگره هیچ‌کس حق آموزش به کسی را ندارد که چه‌کار کند یا نکند مگر این‌که یک سال از رهایی‌اش گذشته باشد، امتحان کمک راهنمایی که آزمون فنی و جهان‌بینی است را با موفقیت پشت سر گذاشته باشد، ازنظر رفتار و کردار و از همه جهات مورد تائید قرارگرفته باشد، آن موقع اجازه دارد به دیگران  راهنمایی دهد. برای راهنما شدن و شال آبی گرفتن هم نیاز به نوشتن آغاز نامه و رساندن سه شاگرد به درجه کمک راهنمایی و مسائل دیگر دارد که این‌ها جزء پایه‌های علمی کنگره است.

اما پایه‌های مالی کنگره؛ چیز مهمی که همیشه آقای مهندس تأکیددارند این‌که باید روی پای خودمان بایستیم و به هیچ‌کس نیاز نداشته باشیم و کمک هیچ‌کس را نپذیریم. همیشه می‌گویند: گاوی که نان گدایی بخورد شخم نمی‌زند. پس برای همین گرفتن کمک غیر از افراد و اعضای کنگره ممنوع است؛ بنابراین روی پای خود ایستاده‌ایم و از هیچ‌کس کمک قبول نکردیم چون به اعتقاد جناب مهندس قوی‌ترین پول، علم، حرفه، ثروت، قدرت، مقام و مسئولین جزء اعضای کنگره 60 هستند و همه معتادین کارتن‌خواب و گدا نیستند.

اگر انتظار و چشممان به این‌وآن باشد که پول به ما بدهند هیچ‌وقت به هیچ جا نمی‌رسیم. ما خودمان را گم‌کرده‌ایم. اگر به خودمان متکی باشیم باور کنید قوی‌ترین نیروها در هرکدام از ما ذخیره‌شده، انرژی‌ها و نیروهایی هست مثل قله‌های آتش‌فشان در همه ما افراد ذخیره‌شده فقط باید بخواهیم و در جهتش حرکت کنیم. اگر به‌جایی نمی‌رسیم از کم‌کاری خودمان است، از این‌که ایمان نداریم، انسان را نشناخته‌ایم و اعتقاد نداریم؛ اما خدا را شکر کنگره در این سال‌ها روزی نبوده که بی‌پول شود با کمک دیده‌بان‌ها و بقیه‌ی اعضاء این سیستم پابرجا بوده و پایه‌های مالی‌اش را محکم کرده است؛ بنابراین همه کمک کرده‌اند تا پایه‌های مالی کنگره را بسیار محکم کرده‌اند. ما باید به خود متکی باشیم و هرکدام از ما باید سعی کنیم در استحکام پایه‌های علمی و مالی کنگره 60 کوشا باشیم. اگر ازنظر مالی می‌توانیم، حمایت کنیم. ازنظر علمی می‌توانیم، انجام دهیم. ازنظر خدمت می‌توانیم، انجام دهیم. حتی در آبدارخانه و هر کار می‌توانیم یک کار و خدمتی انجام دهیم تا فضایی باشد و برای آیندگان بماند. همان‌طور که ما به درمان و رهایی رسیدیم بقیه هم به درمان و رهایی برسند.

خدا را شکر با کمک تک‌تک اعضاء، کنگره در وضعیت بسیار مناسب و خوبی، قرار دارد و باید این را ادامه بدهد.

و اما در استحکام پایه‌های علمی و مالی کنگره چه کرده‌ام؟

این سؤالی است که تک‌تک ما باید از خود بپرسیم که آیا در قبال این‌همه کمک  و کارهایی که برای من انجام شد من چه کرده‌ام؟ آیا به این نکته توجه دارم که دیگران کاشتند و ما خوردیم، من هم بکارم تا دیگران بخورند یا فقط انتظار دارم دیگران بکارند و ما بخوریم؟!

همه ما باید به این سیستم کمک بکنیم حالا یا به درم، یا به کرم، یا به قلم، یا مشارکت، یا با خدمت در هر قسمتی که وجود دارد. حداقل با اجرای قوانین و حرمت‌ها عضو نیکویی برای کنگره باشیم و اگر نمی‌توانیم باری از دوش برداریم  باری هم اضافه نکنیم. هر آنچه آموزش گرفتیم را جامه عمل بپوشانیم و مهم‌تر از همه همان اجرایی کردن فرامین یا علم کنگره است که به حفظ و استحکام پایه‌های علمی و مالی کنگره کمک می‌کند.

روز اول که وارد کنگره شدم بسیاری از اعضاء را دیدم که در تلاش و تکاپو و در حال خدمت بودند. آن روز مات و مبهوت در آن‌همه هیاهو به آن‌ها نگاه می‌کردم و درمانده از این‌که این‌همه کوشش برای جذب تازه واردین به خاطر چیست؟ اینجا که به‌اندازه کافی شلوغ هست چه لزومی دارد که ازیک‌طرف مرزبانان، از طرفی مشاور تازه واردین و همه اعضاء این‌چنین عاشقانه، بدون تعارف بگویم مادرانه و خواهرانه از ما تازه واردین می‌خواهند بمانیم و همسفر شویم.

دلیل آن‌همه اصرار را حالا درک می‌کنم. حالا که خود طعم شیرین و لذت‌بخش عضو کنگره بودن و ماندن در کنگره را چشیدم. حالا که در این مکتب انسان‌ساز، مکتبی که کلید تمام دردها در آن نهفته است آموزش می‌گیرم و خدمت می‌کنم می‌دانم که کنگره احیاء کننده نفس‌هاست و درون انسان‌ها را به خودشان آدرس و نشانی می‌دهد چون اکثر انسان‌ها راه مستقیم را گم‌کرده‌اند و خود را نمی‌شناسند.

اکنون من هم با تمام وجود و هر آنچه در توان دارم سعی می‌کنم در استحکام پایه‌های علمی و مالی کنگره کوشا باشم زیرا می‌دانم که سلامتی خودم، مسافرم و فرزندم و حال خوشمان را از گذشت ها و بخشش دیگر اعضای کنگره داریم. آن‌ها از خود گذشتند چه ازنظر مالی، جانی، خدمتی و به خود رسیدند و توانستند این امکانات را با عشق به وجود آورند و تولید کنند و کنگره را سر پا نگه‌دارند.

من همسفر با بزرگ‌ترین ثروتی که کنگره به من داد منظورم دوست داشتن هم نوع و دوست داشته شدن که آن را با تمام وجود لمس می‌کنم سعی بر این دارم که این حس زیبا برای زنده ماندن و زندگی کردن واقعی را در درون انسان‌های دیگر بیدار کنم.

با احترام؛ همسفر سارا، راهنمای لژیون دوم

منبع: وبلاگ همسفران شیخ بهایی اصفهان
طبقه بندی: مقالات، 
برچسب ها: کنگره 60، در باب دستور جلسه هفتگی در استحکام پایه های مالی و علمی کنگره من چه کرده ام؟،  

تاریخ : شنبه 12 خرداد 1397 | 09:54 ق.ظ | نویسنده : همسفر الهام | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.