تبلیغات
شمیم عشق - تبریک جایگاه استادی به همسفر پری از لژیون شمیم عشق

شمیم عشق - تبریک جایگاه استادی به همسفر پری از لژیون شمیم عشق

وب لژیون همسفر سارا نجاران

وب لژیون همسفر سارا نجاران

شمیم عشق - تبریک جایگاه استادی به همسفر پری از لژیون شمیم عشق وب لژیون همسفر سارا نجاران

به نام خدایی که دانایی را خلق کرد

روز دوشنبه 20/1/97 جلسه چهارم از دور پانزدهم از سری کارگاههای آموزشی خصوصی همسفران شعبه شیخ بهایی با نگهبانی همسفر مهتاب، استادی همسفر پری و دبیری همسفر مرضیه با دستور جلسه "دانایی، دانایی مؤثر و سواد" راس ساعت 15 آغاز به کار نمودفرد دانا همیشه در آرامش به سر می برد و اگر هم مشکلی به وجود بیاید با دانایی خودش آن را حل می کند. دانایی یعنی هنر خوب زندگی کردن. یعنی بلد باشیم چگونه با مردم رفتار کنیم و این در صورتی است که افکار و اندیشه ی ما در مسیر صراط مستقیم باشد.  

خلاصه سخنان استاد:

در ابتدا سال جدید را به خانواده بزرگ کنگره 60 و همه شما همسفران عزیز تبریک می گویم و سالی پر از شادی و برکت برای همگی آرزومندم . در مورد دستور جلسه امروز که دانایی و دانایی موثر و سواد است ابتدا باید همه ی ما بدانیم نادانی چیست تا به د انایی برسیم و آن را درک کنیم. نادانی نقطه ی مقابل جهالت است و انسان نادان همیشه در رنج و عذاب است و این به خاطر جهل اوست و خودش به خودش ضربه می زند و بزرگترین دشمن خودش جهل و نادانی اوست. دانایی نقطه ی مقابل آرامش و آسایش است.

 فرد دانا همیشه در آرامش به سر می برد و اگر هم مشکلی به وجود بیاید با دانایی خودش آن را حل می کند. دانایی یعنی هنر خوب زندگی کردن. یعنی بلد باشیم چگونه با مردم رفتار کنیم و این در صورتی است که افکار و اندیشه ی ما در مسیر صراط مستقیم باشد. اگر درون من ناخالصی باشد حتی اگر دانا هم باشم همیشه به بن بست می خورم. وقتی دانایی من اثر دارد که آن را به دانایی موثر برسانم، دانایی موثر همان نفس مطمئنه می شود یعنی از اعمال و رفتار خودم در پیش خلق خدا و خداوند مطمئن باشم. یرای رسیدن به دانایی ما باید سه مؤلفه را با هم به صورت موازی پشت سر بگذاریم  تفکر _آموزش _تجربه است.

گفتم دانایی یعنی هنر خوب زندگی کردن، برای مثال اینکه می دانم دروغ بد است پس دروغ نگویم. حالا چرا با اینکه می دانم برای مثال نباید دروغ بگویم ولی باز هم این عمل زشت را انجام می دهم و این به خاطر این است که نفس من بر عقل من امیر شده است و عقل مرا اسیر خودش کرده است. اگر عقل اطلاعات غلط از نفس بگیرد آن وقت سر دو راهی می ماند و تصمیم درست نمی تواند بگیرد پس اول باید نفس سرکش خودم را مهار کنم.

 حالا چگونه می توانم نفس خودم را کنترل کنم و دانایی خودم را بالا ببرم. یکی از راهها این است که ارتباط خودم را با خداوند نزدیک تر کنم و با قرآن نیز انس داشته باشم. تفکر کنم و قبل از هر کاری نقشه راه ترسیم کنم و بعد حرکت کنم. با افراد عالم و صالح و داناتر از خودم مشورت کنم (برای مثال از راهنمایان کنگره، سی دی ها و کتاب های اقای مهندس) استفاده کنم. آقای مهندس می فرمایند: ما نباید بگوییم مولانا و افراد عالم مال کدام کشور هستند بلکه مهم این است که از گفته های درست افراد صالح استفاده کنیم.

الگو گرفتن از طبیعت، برای مثال پرنده ی عقاب را در نظر می گیریم لانه خودش را در بالاترین نقطه از زمین می سازد. پس من باید یاد بگیرم که به هر کسی اجازه ندهم وارد حریم زندگی ام شود و همین طور این پرنده مانند یک سرباز ارتشی همیشه در حال آموزش گرفتن و تمرین است  من هم باید هر روز یاد بگیرم  و از اهل فن آموزش بگیرم و اگر چیزی را نمی دانم از اهل آن سؤال کنم.

 همین طور که از نفس و روح خودم مراقبت می کنم باید یاد بگیرم که از جسم خودم نیز با ورزش کردن و تغذیه مناسب مواظبت کنم. در این صورت هم نفس و هم جسم من با هم رشد می کنند و عقل تصمیم درست می گیرد و در مسیر دانایی قرار می گیریم و صفات خوب را دریافت می کنم و قدرت می گیرم.

قدرت من علم من است، وقتی علم پیدا کنم و دانا شوم می توانم با همه در صلح و آرامش باشم. آن وقت دیگر هر حرفی را بدون سند و مدرک قبول نمی کنم. آقای مهندس می فرمایند: دانایی به سواد نیست. یعنی خیلی از افراد در جایگاههای علمی بالایی قرار دارند ولی باز هم هنر خوب زندگی کردن را بلد نیستند و بر عکس. شاید همه ی ما با افراد بی سواد برخورد کرده باشیم که آرامش و انرژی خاصی دارند و می دانند چگونه مردم داری کنند و رفتار درست دارند.

اما تجربه شخصی خودم، تا قبل از آمدن به کنگره همیشه هر کاری را انجام می دادم غیر از پشیمانی و وجدان درد چیز دیگری نبود و همیشه در حال اشتباه کردن بودم و حالم را خودم خراب می کردم، چون در جهالت و نادانی به سر می بردم و زمان و مکان و لحن مناسب را نمی دانستم. غرور و منیت من نمی گذاشت آموزش بگیریم، تجربه های اشتباه دیگران را تکرار می کردم ولی با آمدن به کنگره تا به حال توانستم قطره ای از این اقیانوس داتایی را دریافت کنم.

امیدوارم همه ی ما همسفران جزء آن شن های روان کنار اقیانوس کنگره باشیم که می خواهند تلاش کنند تا به اقیانوس دانایی کنگره 60 برسند و در گردباد کنگره 60 جذب شویم و تلاش کنیم تا ماندگار باشیم و آن را حفظ کنیم و البته آن هم بستگی به خواسته ی خودمان دارد. این را باید بدانیم که هر دانایی مؤثر بدون زحمت و تحمل سختی به دست نمی آید باید زمان را در نظر بگیریم و آزمایش های زیادی را پشت سر بگذاریم. با سپاس فراوان از همه ی افرادی که تلاش و سعی می کنند تا علم کنگره 60 را فراگیر کنند.منبع: وبلاگ همسفران شیخ بهایی اصفهان
طبقه بندی: گزارش جلسات کنگره 60، 
برچسب ها: کنگره60، جلسه خصوصی همسفران، دانایی دانایی موثر سواد،  

تاریخ : پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 | 11:38 ب.ظ | نویسنده : همسفر الهام | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.