شمیم عشق - نکاتی از سی دی حال خوش

وب لژیون همسفر سارا نجاران

وب لژیون همسفر سارا نجاران

شمیم عشق - نکاتی از سی دی حال خوش وب لژیون همسفر سارا نجاران
به نام او که عاشق ترین است

نکاتی از سی دی حال خوش

به قلم همسفر مهناز

در همه ادیان برای حال خوش قوانینی را ابلاغ کرده اند. مجموعه این قوانین پرهیز از ضد ارزشها مثل دروغ، تجاوز، دزدی، غیبت و ... و پرداختن به ارزشها مثل راستی، امانت داری و ... است. در مقابل این قوانین یک سری نیروها هستند که به آنها نیروهای تخریبی یا بازدارنده می گویند که با انگشت راه بهشت را نشان می دهند ولی ما را به جهنم پرتاب می کنند.

آغاز این سی دی با بیان پیام شروع می شود و مفهوم این پیام این است که ما وارد تفکر شده ایم حال چه در سفر اول باشیم و چه در سفر دوم. اکثر انسانها دائما از خود فرار می کنند و دوست ندارند با خود روبرو شوند.ما باید در این مرحله از سخن گفتن و دانستن جلوتر برویم و دانش خود را به عمل آوریمو بذری که می کاریم برداشت کنیم که اگر بذرمان نیکو بود برداشت نیکو داریم و بالعکس. البته در خیلی از مواقع برای برداشت زمان زیادی لازم است و باید ذره ذره آب بدهیم تا جواب بگیریم.

در ادامه سی دی، صحبتهای نگهبان با خویشتن خویش که همان نفس است را می شنویم، نگهبان از نفس می پرسد که تو که هستی و چرا تو را نمی بینیم؟ در جواب نفس می گوید: که باید خود را کنار بزنی تا مرا ببینی، من هم داخل تو هستم و هم خارج تو، هم اول و هم آخر تو، که همه اینها تقریبا صفات خداوند است که در انسان صادق است چون صور پنهان انسان مثل نفس و روح نه زائیده شده و نه می زاید در صورتی که کالبد انسان فنا پذیر است.

اصولاً انسان به دنبال چیزهایی می گردد  که وقتی آن را به دست می آورد پس از مدتی می فهمد که چیزی نبود که می خواسته و خواسته اش را تغییر می دهد، دوستی تبدیل به دشمنی می شود، عشق تبدیل به نفرت و ... و بدان که هیچ چیز در حال سکون نیست.

نفس چیست؟ نفس آن چیزی است که تعیین موجودیت می کند در ظاهر و باطن به عبارتی نفس را تعیین موجودیت می کند و یا می سازد، در کتاب آمده که فرشتگان پس از مرگ نفس انسان را تحویل می گیرند. نفس چیزی است که از ازل بوده و تا ابد خواهد بود  و در یک سیر مرتب به اشکال گوناگون تبدیل می شود و فنا پذیر است، هر چند در صور آشکار معدوم می گردد ولی در صور پنهان دارای بقاست.

ما هر چه بکاریم همان را برداشت می کنیم یک کاشتن در صور آشکار است مثل کاشتن جو و یک کاشت در صور پنهان است و معمولا آن را نادیده می گیریم و آن کاشتن اندیشه هاست یعنی کاشتن گفتارها و کردارهاست. اگر اندیشه زشت بکاری قطعا اندیشه زشت برداشت می کنی، پس تمام صفات انسان قابل کاشت هستند و مهم این است که صفات منفی سریعتر رشد می کنند و اعتیاد هم به همین گونه است. یک بار مصرف کردن معتاد نمی کند و با تکرار آن و خماری معتاد می شویم.

یک سری صفات دست خود شخص نیست و فرآیندی است که شخص در مدت طولانی انجام داده و  حالا نمی تواند به طور ناگهانی آن را عوض کند مثل ماشین که با سرعت برود و ناگهان معکوس کند جز خراب شدن اتفاقی نمی افتد. جایی میرسد که صفات هستند که شخص را انتخاب می کنند. صفات زشت را موردی نمی شود کنار گذاشت و چون از جهل می آیند اول باید به دانایی و تزکیه رسید و زمانی که تزکیه می شویم و ذره ذره صفات بد با هم از بین می روند ولی اول باید صفات خوب بیایند تا صفات بد معدوم شوند.

در همه ادیان برای حال خوش قوانینی را ابلاغ کرده اند. مجموعه این قوانین پرهیز از ضد ارزشها مثل دروغ، تجاوز، دزدی، غیبت و ... و پرداختن به ارزشها مثل راستی، امانت داری و ... است. در مقابل این قوانین یک سری نیروها هستند که به آنها نیروهای تخریبی یا بازدارنده می گویند که با انگشت راه بهشت را نشان می دهند ولی ما را به جهنم پرتاب می کنند.

قوانین حال خوش

الف) فرد اول باید حساب خودش را صفر کند.

ب) از ضد ارزشها دوری کند.

ج) خدمتگزار باشد و همه ی هستی را دوست داشته باشد.

د) از جهل فاصله بگیرد و به دانایی رو بیاورد.

ه) در زمان حال زندگی کند.

آرشیوی در انسانها وجود دارد که آرشیو ناخود آگاه است و همه چیز از روز ازل در آن ثبت است و خداوند باید فرمان گشایش آن را بدهد.هدف اصلی از خلقت حیات است یعنی زندگی کردن در حال و هدف از حضور پیامبران این است که قوانین و راهکار های بازی زندگی را به ما انسانها نشان دهند.(مهمترین قانون زندگی این است که جاری است) در اکثر مواقع از نعمتهای خداوند لذت نمی بریم و در حال زندگی نمی کنیم چون آن نعمتها زیاد هستند و ما مثل کرم ابریشم دور خود را پیله کشیده ایم و خود را زندانی جهل و کینه و نادانی خود کرده ایم.

و در پایان از خویشتن خویش سوال می شود که فاصله من با تو چه اندازه است؟ و او می گوید: اندازه یک تار مو، از این جا تا نا کجا آباد.

 تهیه  متن : همسفر مهناز

تایپ متن:  همسفر الهام

 
طبقه بندی: سی دی های آموزشی،  جهان بینی، 
برچسب ها: کنگره 60، شعبه شیخ بهایی، برداشت سی دی حال خوش،  

تاریخ : دوشنبه 27 آذر 1396 | 01:15 ق.ظ | نویسنده : همسفر الهام | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.